האם ירושה מתחלקת בין בני זוג?

בני זוג שנישאו לאחר שנת 1973 כפופים להוראות חוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל"ג-1973, החוק קובע כי בהיעדר הסכם ממון תקני וחוקי הקובע אחרת, הירושות והמתנות שאחד מבני הזוג קיבל לא יהוו חלק מהרכוש המשותף שלהם בעת גירושין (פרידה) או מוות. זוגות שנישאו לפני שנת 1973 כפופים לפסיקה המכונה "חזקת השיתוף", הפסיקה קובעת כי ירושות ומתנות ייחשבו כנכסים חיצוניים שניתן לראות בהם חלק מהרכוש המשותף, בנסיבות המתאימות, בדרך כלל במצבים שבהם אלו הנישואים הראשונים של בני הזוג או שהם נשואים וחיים בהרמוניה לאורך שנים.

חשוב לציין, כי מטבע הדברים, במצב שבו אחד מבני הזוג קיבל כספי ירושה או מתנה כספית משמעותית, בן הזוג האחר מצפה שכספי הירושה ישמשו גם אותו ולרווחת כל בני המשפחה, בדיוק כפי שקורה עם כספים המגיעים בגין עבודה, זכיה בהגרלה כספית כמו לוטו וכו'. זהו נושא רגיש בקרב זוגות נשואים וזוגות ידועים בציבור, ובמקרים מסוימים אם בן הזוג שקיבל את הירושה מסרב לחלוק אותה עם בן או בת זוגו, היחסים בין בני הזוג עלולים להיקלע לקשיים, למריבות קשות וגם להוביל לגירושין.

 

מה הדין לגבי חלוקת ירושה כאשר בני הזוג נשואים?

חוק יחסי ממון בין בני זוג מגדיר את הדרך לאיזון הרכוש בין הצדדים בגירושין, למעט נכסים ספציפיים. כאשר בן הזוג שקיבל ירושה נפטר, בן הזוג שנותר בחיים יכול לדרוש את חלקו בעיזבון של המנוח מכוח היותם נשואים, ובהתאם להלכת השיתוף או על פי חוק יחסי ממון בין בני זוג, כל עוד בני הזוג נישאו לאחר 1973. לאחר בירור החלק של בן הזוג שנותר בחיים מכוח חזקת השיתוף, מה שנותר מעיזבון המנוח יחולק בין יורשיו. במקרה שבו בני הזוג נשואים ואין ביניהם הסכם ממון, הדין ישתנה על פי שנת הנישואין של בני הזוג.

כדאי לדעת כי סעיף 5 (א)(1) לחוק יחסי ממון קובע כי יש להוציא מהרכוש המשותף נסכים שאחד מבני הזוג קיבל בירושה במהלך הנישואים בין בני הזוג, אך יש תקדימים בנושא ובתי המשפט עשויים לקבל החלטות שונות לאחר ניתוח המקרה.

 

מה הדין לגבי חלוקת ירושה כאשר בני הזוג גרושים?

אם בני הזוג ערכו הסכם ממון שאושר כדין, הסכם הממון גובר על האמור בחוק יחסי ממון. הסכם הממון בין בני הזוג יכול לכלול זכויות בירושה של בן הזוג, אך ניתן גם למנוע מבן הזוג לקבל זכויות בירושה, גם אם כספי הירושה שימשו אותם לרכישת נכס משותף. ללא הסכם ממון הדין ישתנה לפי שנת הנישואים של בני הזוג.

הוראות חוק יחסי מימון אינן חלות על בני זוג שנישאו לפני ינואר 1974 ובמקרה זה פועלים לפי חזקת השיתוף, כלומר הרכוש המשותף שנצבר על ידי בני הזוג במהלך חיי הנישואים והחיים המשותפים הוא משותף לשני הצדדים.

על בני זוג שנישאו לאחר ינואר 1974 חל הסדר איזון משאבים בירושה, כלומר חלוקת רכוש לפי חוק יחסי ממון. החוק קובע שכל אחד מבני הזוג יקבל מחצית משווי הנכסים המשותפים לכן מבצעים חלוקה שווה. אם הנכסים היו שייכים לאחד מבני הזוג לפני שהם נישאו או שהם התקבלו בירושה או במתנה, הנכסים לא יחולקו בין הצדדים ויהיו שייכים רק לבן הזוג שקיבל אותם, אך בני הזוג רשאים להחליט באמצעות הסכם ממון שהירושה שכל אחד יקבל תהיה משותפת.

זהו נושא מורכב מבחינה משפטית ומומלץ לכל הזוגות להבין מה החוק אומר בנושא, וכדאי לחשוב קדימה ולתכנן את המהלכים הראויים כאשר הנישואים תקינים, למשל באמצעות עריכת צוואה הדדית

וייעוץ משפטי על ידי עורך דין צוואות וירושות מנוסה.

שתפו פוסט זה

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

חווית הצפייה המושלמת – התקנת טלוויזיה בצפת

כאשר מתקינים טלוויזיה בצפת, יש חשיבות מכרעת לגובה האופטימלי לצפייה. מרכז המסך צריך להיות בגובה העיניים כשהוא יושב בנוחות על הספה. זה מבטיח חווית צפייה נוחה מבלי לאמץ את הצוואר או העיניים.

צילומי תדמית לעסקים – איך לתכנן אותם נכון

צילומי תדמית של בתי עסק הם כלי חשוב ומשמעותי עבור לצורך פרסום, שיווק וקידום בפלטפורמות שונות. בית עסק המעוניין לפרסם את עצמו במקורות שונים, ירצה להשתמש בתמונות אמיתיות לשם כך. תמונות של המשרד עצמו, בעלי המקום וכן העובדים המועסקים בו. לצד תמונות של מוצרים ושירותים שהמקום מציע ומספק ללקוחות.